SDP-ovi zastupnici Tomić, Hajduković i Nekić predstavili program za Slavoniju

Aktualno 16. listopada 2015.

SDP-ovi saborski zastupnici iz Osječko-baranjske županije, Damir Tomić, Domagoj Hajduković i Hrvoje Nekić održali su danas u Osijeku konferenciju za medije na kojoj su predstavili predizborni program za Slavoniju, koalicije Hrvatska raste.

Građani su nam prvi, građani su nam drugi, a trećeg nema”, poručio je predsjednik Županijske organizacije SDP-a Osječko-baranjske županije, Domagoj Hajduković.

“Postigli smo jedan od najvažnijih ciljeva: zaposlenost raste i nezaposlenost pada nakon dugotrajne recesije. Stopa nezaposlenosti je pala na 15-ak posto, što je najniža stopa unatrag šest godina. Stopa nezaposlenosti mladih spuštena je sa 50-ak posto na ispod 40 posto. Novo zapošljavanje apsolutni je prioritet koalicije – u 2015. godini planirano je 1,33 mlrd. kuna za direktne potpore zapošljavanju što je gotovo 5 puta više sredstava u samo četiri godine za poticanje zapošljavanja“, napominje Hajduković. “Uložit ćemo više od 3 milijarde kuna iz EU za zapošljavanje i očuvanje radnih mjesta, obrazovanje nezaposlenih, dodjelu bespovratnih sredstava za samozapošljavanje te kroz druge mjere. Uvodimo fiskalne olakšice za osobe starije od 50 godina kojom će poslodavac biti oslobođen plaćanja doprinosa na plaću u razdoblju od 5 godina. Posebno smo se bavili problemom neisplate plaće što smo učinili kaznenim djelom.“

“U tekućem mandatu dva puta smo povećali minimalnu plaću: ukupno s dotadašnjih 2.814,00 kn na 3.017,61 kn. U narednom mandatu naša koalicija će osigurati novi rast minimalne plaće u dogovoru sa sindikatima i poslodavcima“, naglašava Hajduković.

“Posebno smo vodili brigu o građanima koji su se ne svojom krivnjom našli u teškom, ponekad i bezizlaznom položaju. Proveli smo oprost duga socijalno ugroženim građanima koji je rezultirao smanjenjem zaduženosti za oko 30.000 građana.Smanjili smo broj blokiranih građana s dugom do 25.000 kuna u razdoblju 8 mjeseci za 12.353. Snizili smo zatezne kamatne stope te najviše kamatne stope za potrošačke i stambene kredite. Zatezne kamatne stope za građane smanjene su za trećinu – sa sadašnjih 12,14 posto na 8,14 posto!“

“Uvođenjem zajamčene minimalne naknade i stvaranjem jedinstvene nacionalne baza podataka za više od 300.000 korisnika sustava socijalne skrbi osigurali smo transparentnost sustava i izbjegavanje zlouporaba. Ostvarili smo uštede zbog bolje kontrole i transparentnosti sustava socijalnih naknada, a ta sredstva smo preusmjeravali za još bolju zaštitu socijalno ugroženih građana“ kaže Hajduković.

“Uvođenjem kategorije zaštićenog kupca energenata i uvođenje novog prava – energetske naknade, dodatno smo poboljšali položaj naših najsiromašnijih stanovnika – vaučeri po 200 kn mjesečno za 125.000 građana. Proširit ćemo mjeru energetske naknade na širi krug korisnika, osobito umirovljenika s najnižim mirovinama.“

“Na početku mandata zatekli smo preko 5 milijardi skrivenih dugova u zdravstvu. Proveli smo sanaciju 31 bolnice i 2 doma zdravlja. Programom smanjenja listi čekanja osigurali smo značajno skraćenje čekanja naših građana na liječničke preglede. Programom “72 sata“ omogućili smo početak liječenja maligne bolesti unutar 72 sata od postavljanja dijagnoze. Informatiziramo cijeli sustav kroz uvođenje e-Naručivanja, e-Kartona, e-Uputnica, e-Nalaza, e-Novorođenčeta. Cilj nam je kreirati zdravo životno i radno okruženje uz jednaku dostupnost zdravstvenim uslugama svim našim građanima“, napominje Hajduković.

“U našem mandatu mirovine se ponovo usklađuju s troškovima života i plaćama.  Unatoč krizi, ukupni porast mirovina tijekom mandata iznosio je 4,7 posto. U dva navrata tijekom mandata povećan je porezni odbitak za umirovljenike, ukupno s 3 200 na 3 800 kuna. I u narednom mandatu nastavljamo usklađivati mirovine s rastom troškova života i rastom plaća. Ubrzanje gospodarskog rasta utjecat će na veći postotak rasta mirovina u odnosu na prethodno razdoblje!“

“U sektoru prometa izradili smo prvu Strategiju prometnog razvitka nakon 1999. Naglasak smo stavili na povećanje ulaganja u željeznicu i luke na europskim koridorima uz pojačano korištenje EU fondova. U protekle četiri godine uložili smo 3 milijarde kuna u obnovu i modernizaciju željezničke infrastrukture. Za ulaganja u željezničku infrastrukturu u idućem mandatu osigurali smo dodatnih 8 milijardi kuna iz EU fondova! U naredne 4 godine planira se izgradnja 51 km nove pruge, obnova i modernizacija 265 km postojećih pruga. Osigurali smo sve preduvjete za gradnju Pelješkog mosta u 2016.  Hrvatska je u našem mandatu prepoznata kao relevantan regionalni partner u energetskoj politici EU.“

“Novim Zakonom o regionalnom razvoju ispravili smo mnoge nepravde u sustavu. Tako je 99 novih jedinica lokalne samouprave s indeksom razvijenosti ispod 75 posto prosjeka Republike Hrvatske steklo po prvi puta status potpomognutih područja, pretežito u Slavoniji i na sjeveru Hrvatske. U konačnici, kao rezultat ovih promjena, ukupno 984.000 građana je sada obuhvaćeno potpomognutim područjima, što je 320.000 građana više nego prije.“

“Početkom 2016. godine pokrenut ćemo program ulaganja iz EU fondova vrijedan oko 1,2 milijarde kuna namijenjen razvoju manjih gradova isključivo na slabije razvijenim i ratom pogođenim područjima kao što su Vukovar, Beli Manastir, Petrinja, Benkovac i Knin. Naš je stav jasan. Hrvatska treba višu razinu decentralizacije. Decentralizacija znači više novca na lokalnoj razini, ali i više odgovornosti. U idućem razdoblju planiramo jačanje uloge velikigradova s preko 100.000 stanovnika. Kad je riječ o smanjenju broja lokalnih  jedinica naš je stav da se tome treba pristupiti na jedan poticajan način, izbjegavajući metode prisile i nametanja. Zato ćemo predložiti odgovarajući mehanizam, primarno u smislu poreznih poticaja, koji bi stimulirao fiskalno slabije jedinice lokalne samouprave na dragovoljno spajanje sa susjednim jedinicama“ zaključio je Hajduković.

Predsjednik Gradske organizacije SDP-a Đakovo, Damir Tomić, napomenuo je da je “strateški cilj buduće koalicijske Vlade premijera Zorana Milanovića je stvaranje modernijeg i inovativnijeg sustava obrazovanja, znanosti i tehnologije te povezivanje znanosti i visokog obrazovanja s gospodarstvom, ali i potrebama tržišta rada“. “To će u konačnici poduprijeti i osobni razvoj pojedinca“, napominje Tomić.

“Primarni zadatak buduće Vlade, kada je u pitanju obrazovanje, je osiguranje dostupnosti obrazovanja svima pod jednakim uvjetima. Započeli smo i cjelovitu kurikularnu reformu za rani i predškolski, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje što je jedna od najvažnijih nacionalnih reformi u posljednjih 25 godina.“

“Osim rasterećenje nastavnih programa i olakšanja školskih torbi, kurikularna reforma naglasak stavlja na nove metode rada i usvajanje znanja i vještina putem cjeloživotnog učenja. Razvoj novih kurikuluma biti će usklađen sa suvremenim potrebama društva, naročito u pogledu razvoja ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje te na usvajanje i provedbu novih programa i kurikuluma temeljenih na ishodima učenja.“

“Novi model financiranja visokih učilišta kojim se potiče povećanje broja upisanih na tehničkom, biotehničkom, biomedicinskom i prirodnom području, jasno pokazuje napore kojima želimo osigurati uvjete u kojima se hrvatsko gospodarstvo razvija na znanju.

Omogućili smo otvaranje novih 1.500 radnih mjesta za mlade znanstvenike. Na taj način smo ojačali hrvatska sveučilišta i znanstvene institute, a cilj nam je u naredne tri godine povećati broj istraživača u RH za 15 posto.“

“U iduće četiri godine u različite vidove obrazovanja, od srednjoškolskog do visokog, zatim za istraživanje i razvoj te za obrazovni standard uložit ćemo više od 7,5 milijardi kuna, a mi u Slavoniji ćemo to direktno osjetiti financiranjem naša dva slavonska sveučilišta, osječko Sveučilište J. J. Strossmayer i novoosnovano Sveučilište u Slavonskom Brodu. Stvaranje zdrave konkurencije dugoročno je dobro za Slavoniju, a obrazovanje je jedna od važnijih pretpostavki i sveukupnog razvoja Slavonije“ napominje Tomić.

“Ostvarili smo i rast gospodarstva dobrom mjerom između štednje i potrošnje koja je bila bazirana na održanju potrošnje uz restrukturiranje i povećanje konkurentnosti gospodarstva. Tek onda, u fazi rasta povećavaju se i proračunski prihodi i olakšava se stabilizacija javnih financija. Danas raste BDP, raste zaposlenost, rastu prihodi proračuna i smanjuje se deficit!“

“Poduzetničko klima u Hrvatskoj danas je nemjerljivo bolja. Postoji čitav niz konkretnih primjera u prilog toj tvrdnji: lakše je i jednostavnije započeti poslovanje, lokacijske i građevinske dozvole mogu se u najboljim uvjetima dobiti za samo jedan dan, kroz porezne olakšice za reinvestiranu dobit „ostavili“ smo poduzetnicima gotovo 4 mlrd. Kn, uveli smo mogućnost plaćanja PDV-a po naplaćenim umjesto ispostavljenim računima za sve male poduzetnike s prihodima do 3 milijuna kuna, izuzeli smo od ovrhe nekretnine obrtnika nužne za život obitelji i redovito poslovanje te uveli pravo na naknadu za obrtnike u slučaju prestanka rada obrta, uz pomoć EU fondova znatno smo povećali bespovratne poticaje poduzetnicima u različitim segmentima ulaganja u razvoj tvrtki.“

“U razdoblju od 2012. do 2015. Vlada Zorana Milanovića je smanjenjem ili ukidanjem 58 parafiskalnih nameta rasteretila poduzetnike različitih davanja u visini od 450 milijuna kuna na godišnjoj razini. U 2015. godini donesene su izmjene propisa kojima su dodatno smanjeni parafiskalni nameti u visini od 330 milijuna kuna godišnje. Već u 2016. Buduća koalicijska Vlada planira novo smanjenje parafiskalnih nameta gospodarstvu za dodatnih 300 mil. kn čime će ukupan iznos smanjenja biti preko 1 mlrd. kn“, kaže Tomić.

“Odabrali smo teži, ali jedini put ozdravljenja hrvatskog gospodarstva.“

“U idućem mandatu posebna pozornost posvetit će se povećanju poljoprivredne proizvodnje, prvenstveno proizvodnje hrane i unaprjeđenju konkurentnosti domaće poljoprivrede. Smanjit će se stopa poreza na dodanu vrijednost za košaricu izabranih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, uključujući morsku i riječnu ribu, s 25 posto na 13 posto! Cilj spomenute mjere je direktno potaknuti konkurentnost naših poljoprivrednih proizvođača, prvenstveno u opskrbi domaćeg tržišta, supstituciji uvoza kao i povećanju izvoza“, kaže Tomić.

“Značajna EU i nacionalna sredstva uložiti će se i u projekte navodnjavanja, čime ćemo osigurati da se 65.000 ha poljoprivrednih površina navodnjava s ciljem dostizanja prosjeka EU u pogledu udjela navodnjavanih površina. Time ćemo institucijama koje su relevantan dionik budućeg gospodarskog razvoja Slavonije, poput Poljoprivrednog instituta Osijek, koji je i naš najveći izvoznik sjemena, stvoriti preduvjete za unaprjeđenje konkurentnosti.“

“U unaprjeđenje uvjeta života u ruralnim područjima planirano je ulaganje preko 2 milijarde kuna u socijalnu i komunalnu infrastrukturu, ali i nastavak poticanja kontinentalnog turizma, za što je najbolji primjer Ergela Đakovo i Kopački rit.“

“Tu se možemo osvrnuti i na očuvanje okoliša što je ogroman potencijal za održivi razvoj, ali i kvalitetan život naših građana. Osigurali smo i velika sredstva za razvoj sustava održivog gospodarenja otpadom, za sanaciju i zatvaranje odlagališta, za izgradnju sustava vodoopskrbe i odvodnje. Zaposlili smo građevinski sektor, otvorili preko 11 000 novih “zelenih” radnih mjesta, pokrenuli smo projekte energetske obnove javnih zgrada, vrtića, škola i bolnica, ali i privatnih stambenih objekata.“

“Za izgradnju 13 centara za gospodarenje otpadom osigurali smo 5 milijardi kuna iz EU fondova i vlastitih izvora, a od spomenutog iznosa u našoj Županiji uložiti će se 50 milijuna eura u gradnju centra za gospodarenje otpadom na lokaciji Orlovnjak, u općinu Antunovac, kao regionalnog centra slavonskih županija. Najmanje 14 milijardi kuna će se uložiti u sustave vodoopskrbe, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, od čega je 7,7 milijardi kuna osigurano iz EU fondova. 4 milijarde kuna se planira uložiti u zaštitu od štetnog djelovanja voda, odnosno zaštitu od poplava, od čega je 1,6 milijardi kuna osigurano iz EU fondova“, napominje Tomić.

“U sljedeće 4 godine nastavljamo s energetskom obnovom Hrvatske, nastavit ćemo sa sufinanciranjem energetske obnove obiteljskih kuća, višestambenih zgrada, javnih i komercijalnih objekata, industrije, turističkog i drugih gospodarskih sektora za što je ukupno uloženo više od 180 milijuna kuna. Kroz projekte energetske obnove i gospodarenja otpadom u sljedeće četiri godine stvorit ćemo 16.000 novih zelenih radnih mjesta. Za te svrhe već je osigurano preko 12 milijardi kuna, od čega 8 milijardi kuna iz EU fondova“, zaključio je Tomić.

Što smo zatekli prije četiri godine? Zatekli smo kaos, nered i ormare prepune kostura koje je trebalo dovesti u red, koje je trebalo počistiti, koje je trebalo istjerati iz tih ormara kako bi Hrvatska mogla napredovati i postati uređeno društvo kakvo građani Hrvatske zaslužuju. Što smo postigli? Nakon mandata ove Vlade na čelu sa Zoranom Milanovićem i SDP-om možemo biti ponosni i možemo s punim pravom reći, Hrvatska je uređena država, stabilna i sigurna, Hrvatska raste i nema povratka na staro“, napomenuo je predsjednik Općinske organizacije SDP-a Đurđenovac, Hrvoje Nekić.

“Rast gospodarstva ostvarili smo dobrom mjerom između štednje i potrošnje. Naša politika bazirana je na pristupu da oštri rezovi i štednja u uvjetima recesije vode ka još većem padu. Danas raste BDP, raste zaposlenost, rastu prihodi proračuna i smanjuje se deficit!“

“Pomogli smo restrukturiranju velikog dijela gospodarstva koji bi bez potpore države i Vlade nestao baš kao i radna mjesta. Veliki doprinos tome bile su predstečajne nagodbe i gotovo 40.000 spašenih radnih mjesta.  Omogućili smo reprogram i prolongiranje plaćanja poreznih obveza poduzetnicima. Smanjili smo nelikvidnost u sustavu i broj blokiranih poslovnih subjekata. Htio bih naglasiti da je prošla Vlada ostavila  45 milijardi kuna tereta nelikvidnosti. Nelikvidnost danas iznosi oko 27 milijardi kuna.“

“Malo tko je vjerovao, s obzirom na loša iskustva drugih EU zemalja, da ćemo spasiti hrvatsku brodogradnju, preko 10.000 radnih mjesta izravno i više od 40.000 neizravno. Restrukturirali smo i dokapitalizirali mnoga javna poduzeća – Hrvatske željeznice, HAC, Croatia Airlines i druge. Zaposlenost je dovedena u rang sličnih tvrtki u Europi, produktivnost povećana kao i dobit koja je u prošloj godini porasla gotovo pet puta.  Poduzetničko okruženje u Hrvatskoj je danas puno bolje. Samo kroz porezne olakšice za reinvestiranu dobit „ostavili“ smo poduzetnicima gotovo 4 mlrd. kn. Uveli smo mogućnost plaćanja PDV-a po naplaćenim umjesto ispostavljenim računima za sve male poduzetnike s prihodima do 3 milijuna kuna“, napomenuo je Nekić.

“Što je cilj koalicije u iduće 4 godine? Cilj koalicije je da u iduće 4 godine dovede Hrvatsku među prvih 40 zemalja na svijetu prema lakoći poslovanja (prema Doing Business rangiranju)! Isto tako u 2016. planiramo novo smanjenje parafiskalnih nameta gospodarstvu za dodatnih 300 miliona. kn čime će ukupan iznos smanjenja biti preko 1 mlrd. kn, što predstavlja znatno smanjenje ukupnog tereta za poduzetnike! Smanjit ćemo stopu poreza na dodanu vrijednost za košaricu izabranih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, uključujući morsku i riječnu ribu, s 25 posto na međustopu od 13 posto! Što se gospodarstva tiće, htio bih  još dodati da nam je cilj  u naredne četiri godine povećati vrijednost izvoza roba i usluga za najmanje 30 posto u odnosu na 2015. godinu (stopa rasta izvoza 7 – 8 posto prosječno godišnje)! Ovo je se samo jedan manji dio onoga što planiramo ostvariti kada nam građani daju povjerenje na izborima koji su pred nama.“

“Nastavak reformi u javnom sektoru je strateški cilj naše koalicije. Reformama pristupamo na način da dajemo odgovor na pitanje: kako održati i povećati kvalitetu javnih usluga, servisa građanima u zdravstvu, školstvu, socijali, javnoj administraciji uz isti ili manje uloženi iznos novca, odnosno kako povećati učinkovitost javnog sektora. Puko rezanje troškova uz zanemarivanje učinka na građane u smislu veće dostupnosti i kvalitete javnih usluga za nas nisu adekvatne reforme“, kaže Nekić.

“Naš stav je da problemi javnog sektora leže prvenstveno u njegovoj nedovoljnoj efikasnosti, a ne u njegovoj ogromnoj veličini.U iduće 4 godine povećat ćemo broj javnih usluga putem sustava e-Građani i e-Poslovanje na najmanje 100 i tako dodatno pojeftiniti javne usluge za građane i poduzetnike, smanjiti troškove javnog sektora te značajno uštedjeti na vremenu.

U iduće četiri godine cilj nam je smanjiti prosječno trajanje sudskih postupaka na ispod 300 dana, isto tako, smanjit ćemo broj neriješenih sudskih predmeta ispod 350 000 i tako dodatno poboljšati kvalitetu pravosudnog sustava.“

“Ovo bih želio posebno naglasiti, odgovorno upravljamo novcem poreznih obveznika za razliku od bivše Vlade koja je te novce nosila u crnim torbama i držala ih u crnim fondovima. Cilj nam je nastaviti proces fiskalne konsolidacije, smanjiti deficit i zaustaviti rast javnog duga, prije svega na temeljima započetog gospodarskog rasta i rasta proračunskih prihoda.

Iskustvo tekuće 2015. godine pokazalo nam je da je taj posao daleko lakše raditi u uvjetima gospodarskog rasta i on će u narednim kvartalima i godinama biti sve veći.

Deficit smo smanjivali postupno i s ciljem zaštite najugroženijih slojeva stanovništva, posebno socijalno potrebitih i umirovljenika. Mirovine smo usklađivali, neka socijalna davanja povećali i na taj način zaštitili smo potencijal značajnog dijela osobne potrošnje.

 Niti jednog dana, unatoč krizi i recesiji, nije dovedeno u pitanje niti jedno pravo naših građana i država je podmirivala sve svoje obveze u cijelosti i na vrijeme“, zaključio je Nekić.