Zamjenik ministra Hrvoje Dokoza u Đakovu

Press 24. veljače 2015.

Jučer su u Đakovu održane dvije informativne radionice na kojima su predstavljeni projekti zaštite okoliša i energetske učinkovitosti za 2015. godinu. Koji projekti će se provoditi ove godine te tko i kako može ostvariti pravo na subvencije predstavili su zamjenik ministra zaštite okoliša i prirode Hrvoje Dokoza i Mario Klobučar, voditelj službe za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Razgovarali smo sa zamjenikom ministra zaštite okoliša i prirode Hrvojem Dokozom, a što nam je rekao, pročitajte u nastavku.

Kakav je plan za ovu godinu po pitanju javnih natječaja za obnovu obiteljskih kuća?

Fond za zaštitu okoliša osigurao je 600 milijuna kuna za sufinanciranje projekata energetske učinkovitosti i zaštite okoliša.  Najznačajniji i najveći je pritom program obnove obiteljskih kuća. Građani mogu dobiti bespovratna sredstva za, na primjer, obnovu fasade, zamjenu stolarije, učinkovite sustava grijanja, da svoj dom učine ugodnijim za život, značajno smanje potrošnju energije i time mjesečne troškove za režije. Ove godine planirana je obnova 10.000 objekata što je značajno više nego prošle godine. Prošle godine planirano je 6.000 objekata, ali nažalost oko 1.500 objekata je ušlo u proceduru obnove.

Koji je razlog za to što je tek 1.500 objekata ušlo u proceduru prijave od planiranih 6.000?

Razlog za to je činjenica da je od 550 gradova i općina na javni poziv Fonda odazvalo samo 180 gradova i općina. To je onemogućilo građane da apliciraju na taj natječaj. Time je većina naših građana  ostala bez prilike da povuče sredstva. Zato ove godine mijenjamo natječaju proceduru. Realizaciju projekata obnove obiteljskih kuća učinit ćemo još jednostavnijim, bržim, za građane jeftinijim. Prijave će od ove godine ići direktno u Fond i moći će se prijaviti svi građani iz svih dijelova Hrvatske. A natječaj će se provoditi po jasnim i transparentnim kriterijima, istima za sve.

Kolika je stopa sufinanciranja projekata od strane Fonda za zaštitu okoliša?

Radi se o vrlo visokim sredstvima, od 40 do 80 posto bespovratnih sredstava, tako da su svi spomenuti projekti vrlo brzo isplativi. Prošle godine su krenuli natječaji za više stambene objekte što je drugi važan program uz obiteljske kuće, 800 objekata je ugovoreno i prvi je već završen. Radi se o višestambenoj zgradi u Botincu u Zagrebu. Nakon energetske obnove ušteda na tom objektu je 79 posto na toplinskoj energiji što donosi uštede na režijama koje su veće troškova investicije. Troškovi toplinske energije su toliko pali, da su troškovi koji su se pretočili u povećanje pričuve niži već nakon same investicije, a znamo da će svake godine padati jer se investicija  otplaćuje. A nakon nekoliko godina i nakon što se investicija otplati, troškovi građana će biti prepolovljeni. Nemjerljivo je povećanje ugodnosti stanovanja u tako obnovljenoj zgradi, a i vrijednost samog objekta je povećana. Bespredmetno je uopće govoriti o isplativosti ovakvih projekata. Kako bismo olakšali realizaciju projekata energetske obnove višestambenih zgrada unijeli smo promjene te je od ove godine umjesto 100 posto dovoljna suglasnost 51 posto suvlasnika da se upravitelj zgrade javi na ovakav natječaj.

Iako su pozivi za obnovu obiteljskih kuća najviše zanimali posjetitelje tribine u Đakovu, tko se još može prijaviti na Vaše pozive?

Imamo još i projekte obnovljivih izvora energije koji su isto tako zanimljivi svim građanima, ali od ove godine u to ulaze i tvrtke i mogu se javiti na javne pozive. S ciljem da kroz pozive poboljšaju svoju konkurentnost. Upotrebom obnovljivih izvora energije oni smanjuju troškove, povećava se konkurentnost poduzeća pa čak i nekih poslovnih procesa. Novost je i turistički sektor. Ove godine smo javljanje na natječaje energetske učinkovitosti omogućili i malim iznajmljivačima s područja čitave Hrvatske. Kroz energetsku obnovu objekata smanjuju se troškovi, a omogućuje se i produženje sezone i povećanje konkurentnost na tržištu. Prošle godine smo sufinancirali nabavu električnih hibridnih vozila za građane i pravne osobe, nadogradnju vozila na plin, prije svega javnog transporta, te s tim programima nastavljamo i ove godine. Novost je program nabave kućanskih uređaja koji ćemo pokrenuti u svibnju i kroz koji ćemo sufinancirati kupnje energetski učinkovitih kućanskih uređaja za građane, odnosno uređaja energetskog razreda A+++.

Znači, moći ćete dobiti subvenciju putem Fonda za kupnju primjerice frižidera, zamrzivača ili perilice za rublje. Kupnja energetski učinkovitih kućanskih uređaja sufinancirat ćemo sa 500 do 800 kuna po uređaju, a plan nam je sufinancirati kupnju 10.000 takvih uređaja.

Iz kojih sredstava se sufinanciraju projekti Fonda?

Svi spomenuti projekti pridonose okolišu, smanjenju emisija u zrak, a mi trgujemo emisijskim jedinicama na burzi i na taj način prikupljamo sredstva. Ove godine sredstva su osigurana iz kohezijskih fondova, trgovinom emisijskim jedinicama i sredstvima koja uplaćuju onečišćivači.

Izvor: drum.hr